Sposoby na uzyskanie pięknego uśmiechu

Najpiękniejszy zęby są przede wszystkim zdrowe – i ładny uśmiech w zasadzie jest tylko skutkiem ubocznym dbania o codzienną higienę jamy ustnej, zęby bez osadów i kamienia oraz poprawny zgryz.

Myślenie o ładnych zębach zacząć należy więc od troski o podstawy – szczotkowanie dwa razy dziennie, a kiedy to możliwe po każdym posiłku, unikanie „niewinnego” podjadania, słodzonych napojów, czekanie z myciem po wypiciu soku lub zjedzeniu owoców co najmniej pół godziny, aby nie uszkodzić rozmiękczonego przez naturalne kwasy szkliwa. Powodów, dla którego nasz uśmiech nie jest tak ładny, jakbyśmy tego chcieli, jest jednak wiele – od powodujących przebarwienia nawyków, po nieprawidłowości w zgryzie, kamień nazębny (tutaj: wikipedia.org), naturalny odcień zębów, a także wiek, przebyte choroby i przyjmowane leki. Co więc możemy zrobić, by nasze zęby były piękniejsze?

Kiedy problemem jest ich odcień, to najłatwiej problem rozwiązać, kiedy spowodowany jest piciem kawy, herbaty, soków z aronii, buraków, czerwonego wina, paleniem papierosów. Powinniśmy zadbać o stosowanie na co dzień zapobiegających powstawaniu osadów past i płynów do płukania. Głębokie, oporne przebarwienia za pomocą specjalnych żeli naświetlanych lampą UV lub laserem albo indywidualnie dobranych do stosowania samodzielnie w domu wybielić może dentysta. Kielce mają liczne gabinety świadczące usługi z zakresu estetyki uzębienia (więcej: dentysta-stomatolog.com – Kielce).

Kiedy nie jesteśmy zadowoleni z barwy, jaką da się uzyskać na naszych zębach (naturalna barwa kości, a tym właśnie są zęby, tak naprawdę rzadko bywa śnieżnobiała, a jej jasność i odcień to indywidualna kwestia), rozwiązaniem mogą być licówki. To cienkie płatki porcelany, z jakiej wykonuje się korony protetyczne, naklejane w trwały sposób na przednie powierzchnie zębów. Przy okazji mogą bardzo delikatnie skorygować kształt uśmiechu przy niewielkich defektach, na przykład gdy wszystkie zęby są położone w linii, ale jeden z siekaczy jest krótszy od pozostałych.

Korony ceramiczne to rozwiązanie bardziej zaawansowane. Najwyższą estetyką, identyczną z naturalnymi zębami charakteryzują się pełnoceramiczne na podbudowie z cyrkonu, natomiast na metalu mogą się odróżniać, dlatego mniej polecane są na przednie zęby. Stosuje się je, kiedy własne zęby mają widocznie zniszczone szkliwo albo potrzebują dużej odbudowy po leczeniu. Niekiedy dla wzmocnienia takiego zęba dentysta stosuje również wkład koronowo-korzeniowy z włókna szklanego lub stali chirurgicznej. Korony stosowane są również w mostach uzupełniających braki w uzębieniu – to rozwiązanie często stosowane u starszych pacjentów po urazach lub usunięciu poważnie chorego zęba.

Oprócz tego, że chcemy, aby zęby były białe, zależy nam także na ich równym ułożeniu. Chociaż możemy lubić drobne, urocze niedoskonałości i nie w każdym przypadku będą one kłopotliwe ze względów zdrowotnych, to przy poważniejszych wadach zgryzu zalecane jest stosowanie aparatów ortodontycznych.

Gdy uważamy, że wygląd i zdrowie naszych zębów wymaga kompleksowego planu leczenia, rozłożonego na parę miesięcy albo i dłużej, to najlepiej, aby od razu o naszych planach dotyczących estetyki wiedział leczący na początek ubytki stomatolog. Kielce mają wiele gabinetów, w których znajdziemy kompetentnych lekarzy dentystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>